Recenze: Lounchni mne do budoucnosti, abych se mohl reloadovat

pátek 5. říjen 2012 22:33

OLIVER MARSDEN - jeden z britských umělců
Neznámý

Aneb výstava London Twelve : Současné britské umění v galerii u Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí. Výstava skončila, tak alespoň takové letmé ohlédnutí za ní. Ohlédnutí za současností a budoucností britského umění. Je fascinující sledovat, čím se lidé zabývají. Jakými formami přemýšlejí, jaká témata volí. Teď. Tímto (si) tedy zaznamenávám do tohoto blogu své myšlenky, své pocity, své reflexe z výstavy. Třeba budou inspirativní i pro někoho jiného, než pro mne. Uvidíme. Díky za Vaše případné komentáře autorů nebo děl. Svou recenzi jsem nazval podle jednoho z obrazů výstavy. Tak tedy Lounchni mne do budoucnosti, abych se mohl reloadovat.

Autoři

Seznam autorů. Chcete-li vidět jejich díla, klikněte na odkaz. Své komentáře a hodnocení nabízím, nevnucuji.

JONATHAN BALDOCKBarbarská, pohanská podstata v kombinaci s moderním designem. Artefakty Jonathana Baldocka jsou zcela funkční. Totemy, masky a další podobné... Zde samozřejmě ve funkci uměleckého artefaktu.

MATTHEW BURROWSMalba, abstraktní plochy, v nichž si mozek vnímatele, ať chce nebo nechce, vyhledává tvary věcí a lidí. 

EMMA BIGGS AND MATTHEW COLLINGSČistá nádhera. Jako sníh. Jako poušť. Jako rosa. Jako moře. Úplně stejným způsobem.

JAMES CAPPERVelmi minimalistické, velmi krásné. Duchampovská prezentace kusů strojů. Konkrétně rypadel. Čistá funkce. Materiál i tvar designovaný účelu. Kus rypadla je nejdůležitější součástkou těžebního stroje. Takže je to čistá synekdocha. Pohlížet na ty ohromné, těžké, zánovní součástky... žádná ruční práce. Bylo na nich zjevné, že vznikly v počítači, v nějakém CAD softwaru...Stroj, co rodí další stroj. A přitom tak krásně abstraktní tvar. Kdybych nevěděl, že je to rypadlo, byla by to naprosto čistá konstruktivní moderna. Další a další generace strojů. Jako když mluvil Kant o pojmu vznešenosti a děsu, který člověk zažívá při pohledu na moře, při pohledu na propast nebo jinou "majestátnost" přírody. Při pohledu na technické artefakty - očima Jamese Cappera.

CEDRIC CHRISTIEMinimalismus, čistota, kombinatorika, ale i průmyslovost.

DAN COOMBSPostmoderna jako z učebnice. Dle mého soudu slabší kusy. Nějak nezaujalo.

KEITH COVENTRYCitace dějin umění. Malby ne objektů a zátiší, ale Metaobjektů a metazátiší. Malby objektů uvnitř vědomí. Malby pojmů. Ta studie Mc Donalds - vtipné a kompletně úžasné. 

HOWARD DYKEMalby jako Jackson Pollock, ale současně politicky angažované. Nerozumím. Třeba mi to někdy někdo vysvětlí. Třeba někdo v komentáři k tomuto blogu.

TOM GALLANT, Jiří Kolář by se mu jistě líbil. Ale na rozdíl od geniálního Koláře, toto je imho čistý kýč.

NEIL GALLFiguríny, dehumanizace, fetiš: sexismus věcí. Konzumerizace. Velmi zajímavé, všechno.

STEPHANE GRAFFStarý dobrý surrealismus a dada. OK, ale nic nového. 

HASSAN HAJJAJNepochopil jsem. Takové to PR umění jakého jsou plné klipy. Nezaujalo. Nenašel jsem tam nic.

MARCUS HARVEYForma dobrá a hezká, ale ty prvoplánové vtipy. Asi jako: "Řeknu vám anekdotu. Bude to něco směšného..." Strašné.

TONY HEYWOODSkvělé. Zahradní architektura. Kombinace živé formy a architektury. A všudypřítomný humor. Co na tom, že některá řešení jsou taková... umprumácká. I za špatný vtip je člověk vděčný, rád se zasměje. Ve 3D a v tom rozměru to vypadá skvěle. A živé věci se prostě nelze smát: ta věc žije a tím si sama sebe obhájila. 

ALISON CONDIEToto bylo na výstavě naprosto úžasné. Nutné vidět trojrozměrně. Měli by to vidět všichni tvůrci filmů, her, počítačoví grafici. Velmi inspirativní. Moderní, organický design. Doslova sladký povrch a současně připomínající hada. Ostré světlo. Opravdová senzace.

PAUL HOUSLEYZase citace literární historie. Citace Van GoghaCelníka Henriho Rouseaua. A současně vlastní humor. A opravdu krásné malby.

HENRY KROKATSISDalší naprostá pecka výstavy. Malba kouřem. Ta naprostá jemnost. Náznaky jako při spiritismu. A nic samoúčelného. Čistá pecka.

PHILIP LAIStudie prostoru. Je prostor něco fyzického, nebo abstraktního. ? Co myslíte?

PENNY LAMBKouzlo. Amulet. Tak funkční, až se bojím. Brrr!

HEW LOCKECitace manýrismu. Velmi funkční. Textura obličeje asociuje divošství. Magický význam sociálních forem? Pro podrobnější analýzu by člověk musel otevřít Levi Strausse. Krásné artefakty, každopádně.

OLIVER MARSDENČistě vizuální artefakt. Oko. Terč. Nepřestane fascinovat. Funkční samostatně, i v kombinaci s jinými objekty v prostoru - nebo s prostorem (nějaké místnosti) samotným.

JASON MARTINNejsou to studie textur. Jsou to nádherné obrazy. 

RYAN MOSLEYMacabre. Tanec smrti. Připomnělo mi to skvělého Adolfa Wölfliho.

ZAK OVÉObjekty připomínají Geigerovy obrazy. Steampunk. Monstrace. Fetiše.

DAN PERFECTjeho malby svou uvolněností připomínají dětskou kresbu; plynulé přechody mezi nefigurativností a figurativností a zpět. Na obrazech zaujmou místa, kde se textury barev nekryjí s hranicemi maleb objektů.

FIONA RAEObrazy vytvořené vpíjením klasických barev, malování difůzí a vzlínáním. A do toho chladné počítačové kliparty.

BARRY REIGATEZáplava jednotlivin. Tematizovaná banalita, replikující se napříč obrazy. 

MICHAEL SAMUELSKrásný, hravý koncept, hezká ironie na modely území a stavební plány.

CHRIS SUCCOInformelové a čistě abstraktní obrazy zaujaly. Slabší jsou konceptuální kusy, postavené na prvoplánových vtipech.

NEAL TAITKresby připomínají Viktora Pivovarova. Barevností připomínají východní umění, hlavně čínské. Výrazy figur bez vtipu, ale ne patetické. Grimasa, ale ne škleb.

DOLLY THOMPSETTObrazy jako když rozlomíš kámen; figury v některých obrazech kýčovité.

GAVIN TURK100x převyprávěný Warhol. Bez myšlenky, bez vtipu.

DOUGLAS WHITEPonuré, nádherné obrazy.

 

Místo závěru

Odkaz na stránky výstavy je zde.

 

Vítězslav Praks

Vítězslav Praks

Vítězslav Praks

Nejlepší teoretik je prax :)

O kultuře v tom nejširším slova smyslu.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora