Petra Velebilová: Archistructure

pondělí 16. červen 2014 15:03

Publikuji svůj průvodní text k vernisáži výstavy textů Galerie kaviár krystal Briliant v Průhonicích ze dne 12.6.2014. Přijďte se na ni podívat.

Průvodní text k vernisáži

 

Petra Velebilová Archistructure

Termín archistructure je slovní hříčka, vytvořená spojením slov architecture – architektura a structure - struktura.

Architektura tvoří častý motiv fotografií Petry Velebilové. Vizuální struktury, reprezentující urbánní sídla nebo podoba urbánních projevů současných lidí tvoří druhý častý motiv pro fotografie Petry Velebilové.

Na fotkách Petry Velebilové vidíte současnou architekturu – typicky na fotografiích znevýraznění stop užitné hodnoty architektury a zdůrazněním čistě vizuální stránky architekturních objektů. (Často si klademe otázku, z jakého úhlu bylo foceno? Jak má být umístěno? Jak je to správně? To vše při snaze rekonstruovat původ fotografovaného objektu – mentální snaze, která ostatně vlastně ani není moc relevantní...

Protože důvodem vzniku fotografie Petry Velebilové není dokumentace předmětu, který byl předlohou fotografie, ale vytvoření grafického artefaktu fotografie pomocí (nejen) znázorněného předmětu, plochy, linie.

Typické pro estetiku Petry Velebilové je dokumentace motivu narušení prvního, čistě funkčního (často architektonického nebo krajinného) plánu objektem z jiného kontextu:

  • Průsvit z jiného prostoru – fotografování přes okno,
  • Motiv zrcadla, který vnáší do prostoru jiný prostor,
  • Peříčko v blátě, přiváté větrem,
  • Rozmazání části obrazu jako důsledek pohybu fotografa,
  • Spleť odpadků či špíny na podlaze zastávky, která graficky reprezentuje spontánní řád, narušující architekturou zamýšlený a realizátorem realizovaný vnější organizující řád.
  • Průmyslová trubka protínající hladkou konstrukci masivního železobetonového mostu. – Ostatně tato fotografie krásně odkazuje k prostředí Galerie Kaviár Krystal Briliant. Nechci tvrdit, že byla vytvořena pro tuto galerii, protože to není pravda, ale nepochybně sem patří.

Ač jsou fotografie Petry Velebilové velmi často bez objektů - lidí, všimněte si, že člověk je ve fotografiích Petry Velebilové velmi často přítomen: Často právě tím, že tam explicitně chybí – Ať už jako silueta, jako stín, jako fragment těla či jako obrys chybění.

A často – vlastně nejčastěji – právě přes fotodokumentaci různých ulit, které si člověk důmyslně a průmyslně kolem sebe vytváří.

Vše, co vytváříme, co po sobě, po své činnosti zanecháváme, o nás vypovídá. A estetická interpretace těchto věcí o nás hovoří komplexněji, pádněji a pravdivěji než praktická interpretace těchto věcí. Viz stovky židlí v hledišti, organizované do pseudokorálové struktury.

Fotografie Petry Velebilové lze číst i jako velmi podstatný příspěvek k úvahám o veřejných prostranstvích. Mnohá naše města jsou důsledkem funkcionalistických plánování – od kreslícího prkna: Klik: Dům: tady budeš bydlet. Klik-klik: továrna: Tady budeš chodit do práce, zde budeš pracovat, ne rozjímat. Klik – klik: zelená plocha. Zde si budeš chodit hrát, relaxovat, ne pracovat. Klik: Most, zde budeš přecházet mezi objekty rýsovacího prkna atd. Lidé  ovšem narušují zamýšlený čistě funkční prostor – často i neúmyslně svou prostou nepraktičnotí. Lidé často nejsou schopni splnit požadavky na ně urbánní architekturou kladené, i byť jen svou prostou nemotorností. Tam, kde by měli být rozhodní a výkonní, je náhle přepadá smutek a zamýšlejí se, jak se sem dostali a co zde dělají?

Lidskost, život, krása nám tak naštěstí stále zůstává.

Navzdory systému.

Vlastně jen chybou, či jen nedůsledností systému - který měl a chtěl zůstat hladce čistý, bezduchý & mrtvý.

 

 

 

Vítězslav Praks, 12.6.2014

 

 

Výstava fotografií Petry Velebilové v Galerii Kaviár Krystal Briliant.

 

DSC_0389 DSC_0398 

 

DSC_0579 DSC_0601 DSC_0628 DSC_0670 DSC_1017 DSC_1037 OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERABarvy termálních vod DSC_0032 DSC_0112 DSC_0157 DSC_0262 DSC_0305 DSC_0392 DSC_0596 DSC_0826 DSC_0835 DSC_0841 DSC_1083 DSC_1126 DSC_1128 List OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

 

Fotodokumentace vernisáže

 

 

 

               

 

Vítězslav Praks

Vítězslav Praks

Vítězslav Praks

Nejlepší teoretik je prax :)

O kultuře v tom nejširším slova smyslu.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora